O Konferencji

Przewodniczący Komitetu Naukowego:
Prof. dr hab. n. med. Rafał Stec
Termin: 6 października 2023 r.
Miejsce: Fabryka Norblina, ul. Żelazna 51/53, 00–841 Warszawa
Sala Kinogram nr 2 (poziom +2 budynku „Galwan”)

 


 

Szanowni Państwo!
Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

Zapraszamy serdecznie na wyjątkową konferencję w wyjątkowym miejscu o wyjątkowej formule –
„Mistrz i Uczeń w onkologii. Sztuka leczenia nowotworów w oparciu o aktualne standardy leczenia”.

Tytuł oraz miejsce są wybrane nieprzypadkowo – chcemy pokazać, że leczenie nowotworów jest sztuką, a każdy chory to Wyjątkowy Pacjent, któremu musimy poświęcić maksimum uwagi i zaangażować całą zdobytą przez nas wiedzę i doświadczenie. Dobry lekarz to taki, który był uczniem i miał swojego mentora – mistrza, a kiedyś sam stanie się mistrzem. Dlatego ważne jest, aby każdy uczeń zgłębiający medycynę, a zwłaszcza onkologię znalazł swojego mistrza na początku rozwoju swojej drogi zawodowej. Niestety, współcześnie ten piękny i cenny obyczaj zanika, a przez to medycyna, zwłaszcza onkologia, staje się bardziej przedmiotowa, a nie podmiotowa. Przyczyn jest wiele: m.in. pośpiech, braki kadrowe, materializacja rzeczywistości, biurokratyzacja medycyny czy obciążenie lekarzy zbyt dużą liczbą chorych. Naszą konferencją chcemy nawiązać do tradycji medycyny przez duże „M” i pokazać, że warto ją zachować.

Podczas wydarzenia przedstawimy aktualne standardy i wytyczne, na których opiera się współczesna onkologia. Poruszymy wiele ciekawych zagadnień, także kontrowersyjnych, które w sposób bezpośredni zostaną odniesione do codziennej praktyki lekarskiej.

Mam nadzieję, że oderwanie się na chwilę od ciężkiej pracy i spotkanie w zabytkowej Fabryce Norblina pozwoli spojrzeć w inny sposób na medycynę, a zwłaszcza onkologię, spędzić przyjemnie czas, poszerzyć i zaktualizować swoją wiedzę, a także nawiązać ciekawe kontakty, może nawet przyjaźnie, które zaowocują owocną współpracą. Zapamiętajmy: Ważna jest tradycja, dbanie o pewne niezmienne formy wspólnego życia. Coś stałego, do czego się wraca jak do domu. Nie do mieszkania (Katarzyna Grochola).

Przewodniczący Komitetu Naukowego
Prof. dr hab. n. med. Rafał Stec